V posledních letech se čím dál více rozvíjí trend tzv „baťůžkářů“. Zejména v Evropě není cestování napříč zeměmi žádným problémem a tak dávají turisté jednoznačně přednost poznávání. Dovolená formou turistických tras je skvělou příležitostí jak poznat nová místa a místní kultury daných destinací. Putujete od jednoho místa k druhému bez stálého ubytování – to je nejčastěji řešeno formou stanů nebo hostelů na jednu noc. Vzniká ale zásadní otázka, jaké zvolit správné zavazadlo, abyste byli schopni překonat dlouhou trasu a nezničili si při tom záda?
7 kilogramů by měl být strop
Pokud jste viděli filmový snímek Divočina (2014) o neúměrně velkých zavazadlech už ledacos víte. Obecně se dá říct, že platí nepsané pravidlo, že by váš batoh neměl váhově překročit 7 kilogramů. Tato tíha je optimální aby nedocházelo k přetěžování páteře a zároveň jste měli s sebou vše, co správný zálesák potřebuje. Přestože se na první pohled zdá, že 7 kilo věcí nemůžete na jeden týden potřebovat, opak je pravdou. Málo kdy lze s jistotou odhadnout počasí, skutečnou náročnost terénu nebo neočekávané nehody.
Správné balení v několika krocích
Samozřejmostí je nejnutnější kosmetika, toaletní potřeby a neměla by chybět ani malá a skladná lékárnička. Největší obtíž však nastává při balení oblečení. Nejlepší je držet se pravidla „od každého kus“. To znamená volit oblečení tak, aby bylo možné jej jednoduše kombinovat a v případě zimy vrstvit na sebe. Výbornou volbou jsou i kalhoty s odepínacími nohavicemi, takže se vyhnete zbytečné zátěži nést zvlášť kraťasy i kalhoty. Neméně důležitý je i materiál. Lehké a prodyšné termoprádlo rychle schne a zároveň zahřeje v případě nepřízně počasí. Při balení je také dobré myslet na různá využití. Pokud si na cesty berete šátek, volte takový, který bude současně sloužit jako pokrývka hlavy, lehká přikrývka nebo improvizovaný obvaz.
Velmi vhodným pomocníkem jsou i speciální batohy, které mají svůj obsah rozdělený na několik přihrádek, který zabraňuje nekonečnému hledání a prohrabávání jeho obsahu.